Możemy być dumni z naszych rodaków i tego, że jesteśmy Polakami. Witold wstąpił do Wojska Polskiego w 1918 roku mając 17 lat i walczył w wojnie polsko-bolszewickiej jako 211 pułk ułanów. Po I wojnie zdał maturę i pozostał w wojsku. Wiódł szczęśliwe życie wraz ze swoją żoną oraz dwójką dzieci jednak plany na przyszłość pokrzyżował atak ze strony Niemców rozpoczynający drugą wojnę światową. Walczył w kampanii wrześniowej aż do kapitulacji. Następnie wstąpił w szeregi konspiracji i stworzył w podziemiu organizację Tajnej Armii Polski. Dobrowolnie dał się złapać w łapance na Żoliborzu aby stworzyć raport o więzieniu w Auschwitz, o którym nie wiedziano za wiele. Tworzył w obozie konspirację i opracowywał pierwsze sprawozdania o ludobójstwie w Auschwitz o nazwie „ Raporty Pileckiego ” , które wysyłał dowództwu w Warszawie oraz przez komórkę „Anna” w Szwecji dalej na Zachód. Dzięki jego zapiskom świat mógł uświadomić sobie co Niemcy robią z więźniami znajdującymi się w obozach. Zorganizował ucieczkę z więzienia wraz ze swoimi współpracownikami a następnie uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie dobrowolnie został w kraju pomimo możliwości ucieczki na zachód. Został schwytany przez komunistów. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Do końca życia został wierny swym wartościom. Poznaj słowa jakie pozostawił po sobie Rotmistrz Witold Pilecki, które powinniśmy wziąć do serca. Zobacz czym się kierował człowiek, który marzył o tym aby żyć w wolnej Polsce. Doceńmy to, że mamy ją teraz na wyciągnięcie ręki i nie myślmy, że będzie tak już wiecznie.

Cytaty:

I

 „Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć niż lękać”

II

„Obóz był probierzem, gdzie się sprawdzały charaktery. Jedni staczali się w moralne bagno. Inni szlifowali swe w charaktery jak kryształ. Rżnięto nas ostrymi narzędziami. Ciosy boleśnie wrzynały się w ciała, lecz w duszy znajdywały pole do przeorania…”

III

„Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem”

IV

„Znalazłem w sobie radość wynikającą ze świadomości, że chcę walczyć”

V

,, Dlatego więc piszę niniejszą petycję By sumą kar wszystkich – mnie tylko karano. Bo choćby mi przyszło postradać me życie Tak wolę – niż żyć wciąż a w sercu mieć ranę ‘’

VI

„Czy w ogóle my ludzie XX wieku możemy spojrzeć w twarze tych, co żyli kiedyś i – śmieszna rzecz dowodzić naszej wyższości, kiedy za naszych czasów zbrojna masa niszczy nie wrogie sobie wojsko, lecz całe narody, bezbronne społeczeństwa, stosując najnowsze zdobycze techniki. Postęp cywilizacji – tak! lecz postęp kultury? – śmieszne”.

VII

,, W ostatniej rozmowie z żoną powiedział : „Kup koniecznie książkę Tomasza à Kempis «O naśladowaniu Chrystusa» i czytaj dzieciom fragmenty. To da ci siłę”

VIII

,, widziało się powolną śmierć przyjaciela i niejako konało się z nim razem… przestawało się istnieć razem z nim… a jednak człowiek odżywał, odradzał się, przeradzał. I jeśli tak dzieje się nie raz, a powiedzmy dziewięćdziesiąt -to trudno, stajesz się kimś innym, niż było się na ziemi..’’

    1 replies to "Cytaty od Rotmistrza Witolda Pileckiego"

    • Widz

      Świetny post! Umieszczaj takie informacje na swojej stronie. Jestem pod wrażeniem tego jaką wykonałeś niesamowitą robotę! Na pewno będę do tego wracać i polecać materiał swoim znajomym bo jestem przekonany, że dostaną tutaj dużo wartości.

Comments are closed.