Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, czego możemy nauczyć się od postaci fikcyjnej? Otóż, okazuje się, że wiele. W dzisiejszym odcinku zajmiemy się Stanisławem Wokulskim – bohaterem powieści „Lalka” autorstwa Bolesława Prusa, czyli książki o której mówi się, że gdyby została napisana po francusku to stałaby się światowym bestsellerem.

Ale przechodząc do konkretów.

Wokulski to człowiek, którego osobowość jest bardzo złożona. Pochodził z domu zubożałej szlachty, w którym nie było pieniędzy dlatego już od najmłodszych lat zaczął pracować fizycznie. Jednak swoje życie potoczył w taki sposób, że dorobił się wielkiego majątku i stał się symbolem przedsiębiorczości. Wiele cech, które doprowadziły go do miejsca w którym się znalazł są do wypracowania przez każdego z nas. Z tego powodu weźmiemy go na warsztat i przeanalizujemy pod kątem tego czym kierował się w życiu aby móc zastosować to we własnym.  

Umiejętność #1

Pierwsze od czego chciałbym zaczął to, że to co odróżnia Wokulskiego od reszty to swój ciągły samorozwój. Zdaje sobie sprawę, że nudno jest już słuchać kolejny raz o tym, że warto się ciągle rozwijać ale w przypadku tej postaci jest to nieodłączny element jego sukcesu.

Wokulski chciał w swoim życiu czegoś więcej. Nie chciał stać miejscu a ciągle iść naprzód. Jako młody człowiek chciał zmienić swoją sytuację życiową poprzez zostanie naukowcem. Jednak z racji, że pochodził z biednego domu to szybko musiał podjąć pracę, która przeszkadzała mu w jego planach.  Ale to go nie powstrzymywało – bo gdy tylko kończył swoją pracę jako sprzedawca w sklepie to siadał do swojego biurka i uczył się do nocy tylko po to aby następnego dnia znowu iść do pracy. Przez to był zawsze przygotowany na to, że gdy tylko jego sytuacja się poprawi to jest przygotowany na podjęcie dalszego działania.

To samo cechowało go wiele lat później gdy już jako majętny kupiec chodził na uczelnie jako wolny słuchacz albo gdy postanowił nauczyć się angielskiego. Po wykonywanej pracy wykorzystywał swój wolny czas na rozwijanie się.

I teraz jak to się ma do realnego życia. To co nas dzieli by coś umieć to praca, którą włożymy. Czas jaki poświęcimy. W obecnych czasach mając dostęp do internetu jesteśmy w stanie nauczyć się każdej umiejętności. A przeznaczając odpowiednią ilość czasu możemy stać się ekspertem w tak właściwie każdej dziedzinie. Setki lat temu dostęp do wiedzy mieli jedynie królowie oraz elita rządząca, dlatego byli tak silni. Dzisiaj dostęp do niej mamy wszyscy i nigdy w historii naszej planety nie było takich czasów, w których jednostka może mieć decydujący wpływ na to kim będzie i co zrobi ze swoim życiem. Dlatego posiadasz już wszystko aby cokolwiek zacząć. Wyznacz sobie na przykład godzinę dziennie na naukę. Będziesz zaskoczony jakie postępy zrobisz w perspektywie roku.

Umiejętność #2

Druga rzecz jaką cechuje Stanisława Wokulskiego to zauważanie możliwości w miejscu gdzie wszyscy widzą trudności.

Gdy do Warszawy dotarły wieści, że doszło do wojny Rosyjsko Tureckiej to jak myślicie, kto jako jedyny pojechał tam aby sprzedawać broń? Kolejna sytuacja. Kto jako nieliczny pośród ludzi narzekających na utratę przez Polskę niepodległości zaproponował konkretne ROZWIĄZANIE aby ożywić polską gospodarkę? Kto będąc zesłanym na Sybir przez uczestnictwo w powstaniu Styczniowym wykorzystał ten czas aby zgłębiać wiedzę od innych zesłańców?

Wokulski myśli w zupełnie innych kategoriach. Potrafi spojrzeć głębiej w niektóre sprawy.

Żeby to sobie lepiej zobrazować odpowiedzmy sobie na pytanie co widzimy gdy mamy przed sobą nasiono od drzewa. I żeby spojrzeć głębiej to możemy widzieć w nim drzewo. Albo iść jeszcze dalej. Można widzieć w tym nasionie las. Można widzieć w nim meble, które mogą być z niego wykonane.

Wokulski to inteligentny facet, który wszędzie widzi możliwości i korzyści jakie można wykorzystać. Jest na to nastawiony. Taką cechę również możemy zastosować w naszym życiu. Wytłumaczę to znowu na przykładzie.

Gdy słuchasz radia i chcesz na przykład posłuchać na przykład rock & roll’a, to gdy przewijasz stacje radiowe w celu znalezienia TEGO konkretnego rodzaju muzyki to ignorujesz wszystkie inne gatunki muzyczne jakie znajdziesz na innych stacjach radiowych dopóki nie znajdziesz tej stacji, które gra to co chcesz usłyszeć.

Możesz przenieść to 1:1 do swojego życia.

Gdy napotykasz na jakiś problem albo wokół dzieje się źle – to pierwsza myśl oczywiście będzie negatywna. Jednak gdy tylko ta pierwsza myśl odpłynie to nastaw się na znalezieniu rozwiązania i skup się na tym. Tak samo jak ignorowaliśmy wcześniej inne stacje radiowe w celu znalezienia tej konkretniej tak teraz, odrzuć wszystko na bok i nastaw się na znajdowanie możliwości oraz rozwiązywanie problemów. Zadawaj sobie pytania: Co mogę zrobić na co JA mam wpływ? Jak można TO wykorzystać abym zyskał na tym ja i moja rodzina? Czy DA się to zrobić inaczej?

Będziemy zaskoczeni jak takie podejście może zmienić nasze życie.

Umiejętność #3

Trzecią rzeczą jaką można nauczyć się od Wokulskiego jest czynienie dobra.

Czy słyszałeś kiedyś takie powiedzenie, że dobro wraca? Możesz w to nie wierzyć jeśli do tej pory doświadczyłeś czegoś innego jednak Wokulski w to wierzył.

Można powiedzieć, że doświadczył w swoim życiu tyle samo dobra jak i wyrządzonej mu przykrości, jednak mimo to pomagał innym w potrzebie nawet gdy nikt tego nie widział. Był zwolennikiem dawaniu ludziom wędki a nie ryby. Pomógł wielu ludziom wyjść z nędzy zatrudniając ich w swoich firmach oraz sponsorując ich zakwaterowanie. Tak dzięki Wokulskiemu Wysocki zostaje kierowcą w jego sklepie, pomaga również odbudować Węgiełkowi jego warsztat jaki stracił w pożarze a nawet nasz bohater wstawia się za prostytutkę, którą nauczył szyć aby mogła podjąć się pracy szwaczki.

Działał również publicznie i na pokaz aby przypodobać się arystokracji (co rozwiniemy później).

I teraz ponownie jak to przekuć na rzeczywistość. Jakąkolwiek wybierzesz ścieżkę w życiu to warto dawać coś od siebie dla swojej społeczności albo ojczyzny. Nie warto patrzeć jedynie na siebie. Pomaganie innym może sprawić nam wszystkim więcej satysfakcji niż cokolwiek innego. Nie trzeba od razu przeznaczać mnóstwa pieniędzy na fundację ale zwykły mały gest spowodowany przez Ciebie może spowodować lawinę dobra.

NIE Umiejętność #4

Ostatnią, już czwartą rzeczą jaką możemy nauczyć się od Wokulskiego to: Jak NIE podrywać kobiety.

Jednym z głównych motywów Lalki jest oczywiście nieodwzajemniona miłość Wokulskiego do Izabeli Łęckiej. Jest to zderzenie dwóch różnych światów. I o ile Wokulski nie może mieć to siebie pretensji, że spodobała mu się młoda i piękna arystokratka tak trzeba to jasno zaznaczyć, że jego plan na zbudowanie ich relacji był bardzo naiwny.

Ci dwaj bohaterowie posiadali kompletnie skrajne podejście do życia bo z jednej strony Stanisław Wokulski był człowiekiem pracy, którego fascynowała nauka a do tego był dla innym ludzi tak zwanym ‘’ swojakiem ‘’, tak Izabela Łęcka reprezentowała wygodny i pokazowy styl życia dla której ludzie spoza arystokracji nie byli warci najmniejszej uwagi.

Jednak nie da się wytłumaczyć komuś logicznie, że ktoś jest dla kogoś nieodpowiedni bo jest to już sprawa serca. Wokulski w walce o swoją miłość walczył wytrwale do samego końca co jest jak najbardziej w porządku i to cechuje zwycięzców, jednak w tym wszystkim trzeba znać swoją wartość i wiedzieć kiedy odejść od stołu.

Wokulski doświadczał na własnej skórze wielu czerwonych flag świadczących o tym, że Izabela w ogóle go nie szanuje i zwyczajnie pomiata nim. Czuła się swobodnie aby flirtować przy nim z innymi mężczyznami a na różnego rodzaju okolicznościach bawiła się nim poprzez różne gierki. Były to INNE czasy i oczywiście Izabela jako kobieta z wyższych sfer mogła też mieć taki styl bycia, jednak Wokulski powinien zadać sobie pytanie czy gdyby NAWET byli razem, to czy chciałby żyć z taką osobą, która stosuje na niego takie techniki. Bo skoro robi to teraz, to czemu nie miałaby tego robić później. No a zdrowy związek polega przecież na wzajemnej szczerości i zaufaniu a nie na domysłach i wiecznej niepewności w jakiej był trzymany.

Tak naprawdę to, że Izabela w końcu poleciała na pieniądze Wokulskiego i przyjęła jego oświadczyny nie podlega moim zdaniem żadnemu zdziwieniu. Po pierwsze została wychowana na pustą kobietę bez żadnych wartości dla której liczyło się jedynie salonowe życie (a ja tu tylko wspomnę, że to prowadzenia takiego lifestyle’u potrzebne są pieniądze). Dodatkowo była tym motywowana przez swoją rodzinę, która potrzebowała pieniędzy, a do tego wszystkiego sam Wokulski myślał, że zalewanie pieniędzmi swojej partnerki i wkupienie się w jej łaski WYSTARCZY do zbudowania związku.

Stanisław Wokulski kompletnie zapomniał w tym wszystkim o sobie. Postawił potencjalną partnerkę na piedestale i dopasowywał się pod nią. Natomiast Izabela w ogóle nie dopasowywała się pod niego. To prowadziło do tworzenia się toksycznej relacji, która wymuszała na Wokulskim zatracenie swoich wartości jakimi się kierował i rozpoczęcie życia na salonach jakiego nie chciał prowadzić. A gdyby nawet robił to dla niej bo przecież długotrwały związek przede wszystkim polega na obustronnych kompromisach –  to Izabela ani trochę nie chciała niczego zmienić i zrobić dla niego. 

Ich relacja to niezwykle ciekawy przypadek, w którym inteligentny i odnoszący sukcesy na polu finansowym mężczyzna idealizuje swój obiekt westchnień. A przecież to gdzie doszedł Wokulski można przypisać jego umiejętności długotrwałego myślenia i ciężkiej pracy, zatem dlaczego w przypadku Izabeli Łęckiej myślał jedynie tak krótkotrwale? Przecież wiedział, że z czasem jej uroda minie, a wiążąc się z taką osobą skazuje się na wieczne granie w jej gierki. To tylko potwierdzenie powiedzenia, że miłość jest ślepa jednak na pewno nie mamy czego nauczyć się od Wokulskiego w kwestii znalezienia partnerki.

Trzeba rozwijać się, skupić się bardziej na sobie oraz swoich zainteresowaniach a w trakcie tej drogi odpowiednia osoba w końcu się pojawi. Oczywiście nie spadnie to z nieba i trzeba podejmować działanie. Jednak zdrowy związek buduje się na wzajemnej pracy i szacunku do siebie. 

To tyle w dzisiejszym odcinku. Zapraszam do zostawienia łapki w górę i subskrybowania mojego kanału. Zachęcam również do sekcji komentarzy, w której możecie pisać swoje propozycję różnych postaci na kolejny odcinek. Dzięki.